Relax indoors or outdoors with the KETTLER Palma Signature recliner and matching footstool. Handwoven synthetic wicker over sturdy aluminium frames with weatherproof cushions ensures comfort and durability all year round.
Signature Recliner & Footstool Outdoor Set
67 Reviews
Original price was: 800,00 د.إ.600,00 د.إCurrent price is: 600,00 د.إ.
Relax indoors or outdoors with the KETTLER Palma Signature recliner and matching footstool. Handwoven synthetic wicker over sturdy aluminium frames with weatherproof cushions ensures comfort and durability all year round.
| Feature | Details |
|---|---|
| Design | Garden reclining chair with matching footstool |
| Material | Aluminium frame, synthetic wicker, polyester |
| Cushion | Weatherproof seat and backrest cushions with 8cm foam core and button-back design |
| Adjustable | Yes |
| Assembly Type | Fully assembled |
| Folding | Fixed |
| Frame Construction | Solid frame |
| Seats | 1 |
| Seat Height | 46.0 cm |
| Height | 112 cm |
| Width | 68 cm |
| Depth | 100 cm |
| Seating Width | 58 cm |
| Maximum User Weight | 120 kg |
| Weight | 22.5 kg |
| Care Instructions | Wash with mild soapy water; cushions spot clean only |
| Removable Cover | No |
| Removable Legs | No |
| Scatter Cushions Included | 0 |
| Range | Palma Signature |
| Guarantee | 3 years (manufacturing faults) |
Reviews
There are no reviews yet.