The Sempre garden chair features a handwoven rope-effect design with FSC-certified teak wood legs. Foam-filled seat and back cushions with removable, machine-washable covers provide comfort. Weather-resistant and partially assembled for easy setup.
Sempre Rope-Effect Outdoor Living Chair
67 Reviews
Original price was: 700,00 د.إ.500,00 د.إCurrent price is: 500,00 د.إ.
The Sempre garden chair features a handwoven rope-effect design with FSC-certified teak wood legs. Foam-filled seat and back cushions with removable, machine-washable covers provide comfort. Weather-resistant and partially assembled for easy setup.
| Feature | Details |
|---|---|
| Design | Outdoor living chair with rope-effect weave |
| Material | FSC-certified teak wood legs, synthetic rope weave, fabric cushions |
| Cushion | Foam-filled seat and backrest, removable covers |
| Adjustable | No |
| Assembly Type | Partial assembly required |
| Assembly Time | 60 minutes |
| Folding | Fixed |
| Frame Construction | Nuts & Bolts |
| Seats | 1 |
| Seat Height | 47 cm |
| Height | 79 cm |
| Width | 71 cm |
| Depth | 88 cm |
| Seating Width | 55 cm |
| Maximum User Weight | 115 kg |
| Weight | 14.6 kg |
| Care Instructions | Store cushions during winter; sponge clean only |
| Washing Instructions | Sponge clean only |
| Removable Cover | Yes |
| Removable Legs | Yes |
| Scatter Cushions Included | 0 |
| Guarantee | 10 years |
| Sustainability | FSC 100% |
Reviews
There are no reviews yet.