Add a pop of color with this pair of Salsa garden chairs. Made with powder-coated steel frames and durable polyweave, they’re weather-resistant and perfect for smaller outdoor spaces. Fully assembled and stackable for convenience.
Salsa Garden Chairs – Pair
67 Reviews
Original price was: 700,00 د.إ.500,00 د.إCurrent price is: 500,00 د.إ.
Add a pop of color with this pair of Salsa garden chairs. Made with powder-coated steel frames and durable polyweave, they’re weather-resistant and perfect for smaller outdoor spaces. Fully assembled and stackable for convenience.
| Feature | Details |
|---|---|
| Design | Contemporary garden chairs (pair) |
| Material | Powder-coated steel frame, polyweave |
| Cushion | Unfilled |
| Adjustable | No |
| Assembly Type | Fully assembled |
| Folding | Fixed |
| Frame Construction | Welded |
| Seats | 2 |
| Seat Height | 39 cm |
| Height | 81.5 cm |
| Width | 72 cm |
| Depth | 69 cm |
| Seating Width | 37 cm |
| Maximum User Weight | 160 kg (25 stone) |
| Weight | 4.6 kg |
| Care Instructions | Clean with a soft, damp cloth and mild soap |
| Removable Cover | No |
| Removable Legs | No |
| Scatter Cushions Included | 0 |
| Range | Salsa |
| Guarantee | 5 years |
| Stackable | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.