The Puccini garden chair combines a handwoven rope-effect design with powder-coated stainless steel legs. Foam-filled seat and back cushions have removable, machine-washable covers. Fully weather-resistant and ready to use.
Puccini Rope-Effect Outdoor Living Chair
67 Reviews
Original price was: 700,00 د.إ.500,00 د.إCurrent price is: 500,00 د.إ.
The Puccini garden chair combines a handwoven rope-effect design with powder-coated stainless steel legs. Foam-filled seat and back cushions have removable, machine-washable covers. Fully weather-resistant and ready to use.
| Feature | Details |
|---|---|
| Design | Outdoor living chair with rope-effect weave |
| Material | Powder-coated stainless steel legs, synthetic rope weave, fabric cushions |
| Cushion | Foam-filled seat and backrest, removable covers |
| Adjustable | No |
| Assembly Type | Fully assembled |
| Folding | Fixed |
| Frame Construction | Welded |
| Seats | 1 |
| Seat Height | 43.5 cm |
| Height | 70.5 cm |
| Width | 77 cm |
| Depth | 84.5 cm |
| Seating Width | 51.5 cm |
| Maximum User Weight | 115 kg |
| Weight | 12.7 kg |
| Care Instructions | Store cushions during winter; sponge clean only |
| Washing Instructions | Sponge clean only |
| Removable Cover | Yes |
| Removable Legs | No |
| Scatter Cushions Included | 0 |
| Guarantee | 10 years |
Reviews
There are no reviews yet.