The Coast garden chair features a modern slatted design in naturally weather-resistant eucalyptus wood with a brushed finish. Shower-resistant cushions are included for indoor or outdoor use.
Coast Garden Chair – Eucalyptus Wood
67 Reviews
Original price was: 800,00 د.إ.600,00 د.إCurrent price is: 600,00 د.إ.
The Coast garden chair features a modern slatted design in naturally weather-resistant eucalyptus wood with a brushed finish. Shower-resistant cushions are included for indoor or outdoor use.
| Feature | Details |
|---|---|
| Design | Garden corner unit chair |
| Material | Eucalyptus wood |
| Cushion | Shower-resistant seat and backrest cushions included |
| Adjustable | No |
| Assembly Type | Assembly required |
| Assembly Time | 30 minutes |
| Folding | Fixed |
| Frame Construction | Wood |
| Seats | 1 |
| Seat Height | 22.0 cm |
| Height | 60 cm |
| Width | 75 cm |
| Depth | 75 cm |
| Seating Width | 75 cm |
| Maximum User Weight | 160 kg |
| Weight | 18 kg |
| Care Instructions | Store in a cool, dry place over winter; keep clean and dry before storing |
| Removable Cover | No |
| Removable Legs | Yes |
| Scatter Cushions Included | 0 |
| Range | Coast |
| Guarantee | 2 years (1 year on cushions) |
Reviews
There are no reviews yet.